Time Programme 2017

Films arranged according to sections

Programme for today

  DKO I DKO II Dukla Reform Dukla Edison Dělnický dům DIOD Small stage HDJ Grand Hall HDJ
09:30

Přidat

Fascinations – Universes

Detail

Přidat

Sea of Youth, A Report from Haneda

Detail

10:00

Přidat

António and Catarina; PhoeniXXX

Detail

Přidat

The Last Shift of Thomas Hisem; Peasant Common Sense

Detail

Přidat

Short Joy – Block

Detail

Přidat

Cinecitta Babilonia

73 min

Přidat

Folklorika Series: Everybody Roots for Something; Stepec

Detail

Přidat

Milda

70 min

11:30

Přidat

Acts and Intermissions; The Wall

Detail

12:00

Přidat

Karpo Godina: A Different Approach to Making Documentary Films

120 min

Přidat

...When You Look Away

84 min

Přidat

Fascinations – Distances

Detail

Přidat

I Haven’t Smoke My Last Cigar Yet; Tremble by Petr Zuska

Detail

12:30

Přidat

The Making of Justice

60 min

13:00

Přidat

Marriage Stories: Marcela and Jiří

166 min

13:30

Přidat

Masterclass Marcel Ophuls: Joys and Sorrows of Documentary Filmmaking

77 min

14:00

Přidat

Oh Brother Octopus; Making Babies

Detail

Přidat

Batalives

75 min

14:30

Přidat

Kalado; Dying for Beginners / The Key of Silence

Detail

Přidat

People Pebble; Meteors

Detail

15:00

Přidat

Wet Wedding; Heidegger in Auschwitz

Detail

Přidat

Bye Bye Children's Home

92 min

16:00

Přidat

Inspiration forum: Oliver Frljić

100 min

17:00

Přidat

One Man Show; Ambulance; Stripped

Detail

Přidat

Slav Epic Complex; Tell Me about the Stars

Detail

Přidat

Noiseless, Desert Extras

64 min

Přidat

When Love Turns to Hatred; Mamma from Prison

Detail

Přidat

Czech Journal: The Limits of Work

70 min

17:30

Přidat

Skokan

93 min

Přidat

Fascinations: Exprmntl.cz – Block 2

Detail

18:30

Přidat

Munich, or Peace in Our Times

115 min

19:30

Přidat

Festival HUB Public Presentation; Silver Eye Awards Ceremony

90 min

20:00

Přidat

The Haunted; Opera about Poland

Detail

Přidat

Cinematic Collectors of Time

120 min

Přidat

Cervena

83 min

Přidat

FAMU Presents – Block 1

Detail

20:30

Přidat

Bo Hai; Czech Journal: Children of the State

Detail

Přidat

I Am Not Your Negro

93 min

21:00

Přidat

Screening of Silver Eye Awards Winners

90 min

22:00

Přidat

A Volatile Tale; Beyond the One

Detail

Přidat

The Little One; Varga

Detail

22:30

Přidat

Sand and Blood

90 min

Přidat

Enticing, Sugary, Boundless or Songs and Dances about Death

96 min

Přidat

Panic Attack

76 min

23:00

Přidat

Did You Wonder Who Fired the Gun?

90 min

23:30

Přidat

Udigrudi: Cinema Marginal – Block 1

Detail

Programme for today

  Soul Music Club Church of the Holy Spirit House of Gustav Mahler Festival Tent by the Bus Station Inspiration Forum Lounge @ Respekt Café Gallery OGV II Other
09:30

Přidat

Dětský program: Mucha sedla na plakát

10:00

Přidat

The Inner World of Petr Hruška.

Přidat

My Street Films

12:00

Přidat

Politics in art

14:00

Přidat

Made in Slavutych.

Přidat

Dětský program: Moje Ji.hlava

16:00

Přidat

Kink Gong / Pátí na světě

Přidat

Documentary and Educational Games

17:00

Přidat

Miroslav Machotka

18:00

Přidat

A Testimony on Knowledge. Announcement of the winner and a debate with the jury members.

19:00

Přidat

To podstatné ve vztahu člověka k Bohu

20:30

Přidat

Vosto5: Proton

21:00

Přidat

Radio Wave Live Session: Opak Dissu

22:00

Přidat

DJ Little Frank

23:59

Přidat

IDF Party: VJ/DJ set trio Ježek&Daňhel&Halousek - screening Pussy Power Porno Project: Touch me in the morning...

Přidat

Documentary disco under the digital baton of Bohdan Bláhovec and Vít Klusák

Programme for today

  Lighthouse DIOD Cinema Dukla Reform Cinema Dukla Edison Cinema Inspiration Forum Lounge @ Respekt Café, DKO Hotel Gustav Mahler Others Café Muzeum
10:00

Přidat

LECTURE: Building the Soundscape

10:00

Přidat

LECTURE: Legal Issues of International Co-Production I

12:00

Přidat

Karpo Godina: A Different Approach to Making Documentary Films

Přidat

LECTURE: Legal Issues of International Co-Production II

13:30

Přidat

Marcel Ophuls: Joys and Sorrows of Documentary Filmmaking

15:00

Přidat

Eurimages and Documentaries: A brief introduction to recent changes to Eurimages regulations followed by Q&A

16:00

Přidat

Open Class: Oliver Frljić

Přidat

Visegrad Accelerator: Documentary and Educational Games: Different Approaches of Computer Games to Reality and Education

16:30

Přidat

Life of a Film in the Era of Big American VoD Platforms

18:00

Přidat

Industry Drink with One World

19:30

Přidat

Festival HUB: Public Presentation and Silver Eye Awards Ceremony

20:00

Přidat

Industry Drink with FAMU

21:15

Přidat

Screening of awarded Silver Eye films