Films database

Accompanying Programme 2017
Industry Guide
Jihlava Industry Programme
Jury Database
Award Winning Films

Enter search options

Search film by:
Search accompanying programme by:
Search host by:
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z  All 
Search industry programme by:
Search juror by:
Search awarded films by:

Results

Roadback

Klára Jirková / Czech Republic  / 2009 / 1 min.

Detail >

Rock on Bones

Caroline Troubetzkoy / France  / 2014 / 154 min.

Detail >

Slides

Annabel Nicolson / United Kingdom  / 1971 / 12 min.

Detail >

Tempest

Karel Baroch / Czechoslovakia  / 1945 / 6 min.

Detail >

Ten Sweet Minutes

Czechoslovakia  / 1942 / 12 min.

Detail >

The Consequences of Feminism

Alice Guy / France  / 1906 / 7 min.

Detail >

The Forest

Siniša Dragin / Romania, Serbia  / 2014 / 73 min.

Detail >

The Invisible Hand of the Market: Privatization of Barrandov

Martin Kohout / Czech Republic  / 2012 / 60 min.

Detail >

The Last of Unjust

Claude Lanzmann / France, Austria  / 2013 / 218 min.

Detail >

The Magic Voice of a Rebel

Olga Sommerová / Czech Republic  / 2014 / 85 min.

Detail >

The Manufacture of Soap

Czechoslovakia  / 1929 / 5 min.

Detail >

The Quest of the Schooner Creoula

Andre Valentim Almeida / Portugal  / 2013 / 87 min.

Detail >

The Serbian Lawyer

Aleksandar Nikolić / Germany, United Kingdom, Serbia, Netherlands  / 2014 / 82 min.

Detail >

Triangular Stories

Henrike Naumann / Germany  / 2012 / 14 min.

Detail >

Under the Skies of the World

Simo Rouhiainen / Finland  / 2009 / 5 min.

Detail >

Unknown Tale

Germany, Mongolia  / 2013 / 6 min.

Detail >

Village, Silenced

Deborah Stratman / United States  / 2012 / 7 min.

Detail >

We Vote for a Happy Future

Czechoslovakia  / 1948 / 8 min.

  • Festival edition: 2013
  • Sections: Election
Detail >

Welcome to Jihlava

Hynek Bernard, Eva Bystrianská / Czech Republic  / 2013 / 4 min.

Detail >

What Comes Between

Cecilia Araneda / Chile, Canada  / 2009 / 5 min.

Detail >