Films database

Accompanying Programme 2017
Industry Guide
Jihlava Industry Programme
Jury Database
Award Winning Films

Enter search options

Search film by:
Search accompanying programme by:
Search host by:
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z  All 
Search industry programme by:
Search juror by:
Search awarded films by:

Results

Pavel and Lyalya

Viktor Kosakovsky / Russia, Israel  / 1998 / 29 min.

  • Festival edition: 1999
  • Sections: Zvláštní uvedení
Detail >

Portrait

Sergei Loznitsa / Russia  / 2002 / 28 min.

Detail >

Reading Book of Blockade

Alexander Sokurov / Russia  / 2009 / 96 min.

Detail >

Russia 88

Pavel Bardin / Russia  / 2009 / 104 min.

  • Festival edition: 2010
  • Sections: Doc-fi
Detail >

Russian avantgarde

Alexander Krivonos / Denmark, Russia  / 1999 / 52 min.

  • Festival edition: 1999
  • Sections: Ozvěny zahraničních festivalů
Detail >

Salt for Svanetia

Mikhail Kalatozov / Russia  / 1930 / 49 min.

Detail >

Scastje

Sergej Dvorcevoj / Kazakhstan, Russia  / 1995 / 23 min.

  • Festival edition: 1999
  • Sections: Zaostřeno na Sergeje Dvorcevoje
Detail >

Settlement

Sergei Loznitsa / Russia  / 2001 / 77 min.

Detail >

Soldier's Dream

Alexander Sokurov / Russia  / 1995 / 11 min.

  • Festival edition: 2000
  • Sections: Zaostřeno na Alexandra Sokurova
Detail >

Stride, Soviet!

Dziga Vertov / Russia  / 1926 / 69 min.

Detail >

Sunrise/Sunset: Dalai Lama XIV

Vitaly Mansky / Russia, China, India  / 2009 / 72 min.

Detail >

Taurus

Alexander Sokurov / Russia  / 2001 / 94 min.

Detail >

Tender Heat. Wild, Wild Beach

Russia, Germany  / 2006 / 125 min.

Detail >

The Belovs

Viktor Kossakovsky / Russia  / 1992 / 60 min.

  • Festival edition: 1998
  • Sections: Pocta Viktoru Kosakovskému
Detail >

The Great Road

Esfir Shub / Russia  / 1927 / 53 min.

Detail >

The Green Serpent – Of Vodka, Men and Distilled Dreams

Benny Jaberg / Russia, Switzerland  / 2013 / 21 min.

Detail >

The Halves

Alexandr Zarchikov / France, Russia  / 2015 / 95 min.

Detail >

The Knot

Alexander Sokurov / Russia  / 1998 / 90 min.

  • Festival edition: 2000
  • Sections: Zaostřeno na Alexandra Sokurova
Detail >

The Last Limousine

Daria Khlestkina / Russia, Germany  / 2013 / 75 min.

  • Festival edition: 2014
  • Sections: Factory
Detail >

The Last Term

Vladimir Eysner / Russia  / 2002 / 30 min.

Detail >